Share:
Logo
BOARD - EXECUTIVE BOARD - DIRECTORS BOARD - YOUTH TOURNAMENTS TOURNAMENT RESULTS YEARBOOK YOUTH ASSOCIATION RECORDS HALL OF FAME ACHIEVEMENTS STRIKERS CLUB BVL MEETINGS NEWS / NEWSLETTER MEMORIAL USBC ANNUAL MEETING COMMITTEES SECRETARY OF THE YEAR SEASON HIGH AVERAGES LEAGUE OFFICERS CENTERS MEMBERSHIP RULE BOOK BOARD POSITIONS USEFUL LINKS

HIGH SCHOOL BOWLING

 

 

High School Bowling

Boys Varsity Scratch 1st Place

Seminole High

Kristian Sieradzki, Nick Borries, Coach Dennis,

Austin Vogt, Michael DeLeon, Jason Acevedo

Girls Varsity Scratch  1st Place

Seminole High

Ciara Goodale, Jennifer Young, Coach Dean,

Amanda Fowler, Alexis Morgan

High Team Handicap Series  2940

Boys Varsity Handicap 1st Place

St. Pete High

Michael Levecque, Matt Almeida, Noah Richard, Jacob Myers

and Coach Larry Wage

 

Girls Varsity Handicap 1st Place

Pinellas Park

Shelley Rush, Alexis Lebeda, Julianne Lakilak,

Victoria McManning, Courtney Lima and

Coach JC

& High Team Handicap 1011

Junior Varsity Handicap 1st Place
 
St. Pete JV #2 
 
Yuri Couto, Edvin Sipavicius, Coach Larry Wage,
 
Marina Palese, Saagar Gupta

Kristian Sieradzki High Average 215.19 Seminole

Emma Elfrink High Average 189.65 Tarpon Springs

Alec Spoonhour JV High Average 188  Seminole

Kennedy Banks JV High Average 173.44 Boca Ciega

Jacob Myers St. Pete High

Boys Varsity Most Improved +49.38

Amanda Fowler Seminole

Girls Varsity Most Improved +29.26

Brandon Richard Dunedin

Boys Junior Varsity Most Improved +52

Kennedy Banks Boca Ciega

Girls Junior Varsity Most Improved +20.44

VARSITY INDIVIDUAL AWARDS:

Alexis Morgan High Game Scratch 245

High Game Handicap 310

Seminole

Amanda Sudduth High Scratch Series 639

High Handicap Series 819

Dixie Hollins

Nick Borries Seminole, Stephen Della Monica Osceola, Jacob Myers St. Pete

High Game each had a perfect 300!!

Nick Borries & Jacob Myers got their 300 USBC rings

Stephen had a 300 previously this year.

Austin Andrews

High Series Scratch 802

East Lake

Nick Borries 

Varsity High Handicap Game 335

Seminole

William Vandenburgh

Varsity High Handicap Series 877

Dixie Hollins

Varsity Team Awards:

Palm Harbor University
 
 Team Scratch game 922
 
Cameron Keith, Logan Humphrey, Coach Carolyn Smith,
Christopher Smith, Chris Newman

Seminole High

Team Scratch 2561 & Handicap Series 2940

Kristian Sieradzki, Nick Borries, Coach Dennis,

Austin Vogt, Michael DeLeon, Jason Acevedo

Dixie Hollins

 Team Handicap Game 1060

  Principle Mr. Evans, William Vandenburg, Evan Adams,

Coach Mike, Christian McGill, Bowman

Dixie Hollins

 Team Scratch Series 2019

Coach Mike & Principle Mr. Evans, Coach Robin,

Desirae Rowell, Sarah Sudduth, Amanda Sudduth, Knoebel, Canning

Pinellas Park High

Handicap Game 1011

Shelley Rush, Alexis Lebeda, Julianne Lakilak,

Victoria McManning, Courtney Lima and

Coach JC

East Lake High

Team Handicap Series 3003

J. Misura, Coach Misura, Austin Andrews, J. Misura

 

Junior Varsity Individual Awards:

Christian Perez

Series Handicap 880

Dixie Hollins

Sterling Klein
 
Series Handicap 773
 
Lakewood

???

TEAM AWARDS:

Osceola Junior Varsity #2

 Team Handicap Series 2926

Principle, Shamblin, Andrews, Gross, Malone, Randall,

& Coach Irving Ramos

Largo High

Team Handicap Game 1032

Sean Vazquez, Stephen DeLong & Coach Mike

& a group photo:

Seminole High Youth & Coach Dean & Dennis